Au dresat „câinii”

3Comentarii
Timişoara - BCM Elba a obţinut un succes de marcă în turul optimilor de finală a Cupei României. Timişorenii au învins etarna rivală Dinamo, la 17 puncte diferenţă, 88-71 şi se anunţă favorită certă la calificarea în sferturi.

Gruparea bănăţeană a început lansat jocul dorind de la început să se distanţeze. A fost 18-12 după primele 10 minute, după care a urmat un sfert de vis. Elevii lui Petricevici au recuperat excelent defensiv şi au înscris aproape din orice poziţie, astfel că scorul sfertului doi a fost 25-10. După pauză, oaspeţii au încercat să intre în joc dar nu au reuşit să micşoreze diferenţa sub 10 puncte, chiar dacă şi-au adjudecat sfertul 3. Ultimele zece minute au fost echilibrate, iar Elba şi-a mărit puţin avantajul, obţinând astfel o victorie mare, 88-71. „În primele două sferturi băieţii au jucat foarte bine, apoi au obosit, iar diferenţa s-a micşorat. Arbitrii au făcut tot posibilul să limiteze proporţiile scorului, dar sunt convins că ne vom califica, pentru că Dinamo nu are forţa să se impună în retur la o diferenţă mai mare de 17 puncte”, a declarat Adrian Vermesan, directorul sportiv al clubului de pe Bega. Cei mai buni marcatori ai timişorenilor au fost Pesici şi Păltinişanu, cu câte 20 de puncte, urmaţi de Markovici (15p) şi Dzambici (9). De cealaltă parte, cel mai prolific dinamovist a fost Mihai Paul (fost jucător al BCM Elba), cu 17 puncte. Returul se va disputa în 21 noiembrie, la Bucureşti.