Au dezamăgit crunt la Piteşti

Timişoara – Au condus cu şase goluri la pauză, dar, incredibil, au pierdut la trei puncte diferenţă în faţa unei echipe care nu câştigase niciun joc în turul campionatului.

Handbaliştii de la CSU Poli au produs surpriza neplăcută a ultimei runde din turul Ligii Naţionale. Cu şanse mari de a termina pe locul 6, prima jumătate a campionatului, alb-violeţii au evoluat foarte bine la Piteşti, însă doar pe parcursul primei reprize. Scorul 17-11 pentru bănăţeni s-a conturat după o defensivă inspirată şi apoi concretizări pe contraatac. Începutul reprizei secunde i-a reintrodus în meci pe jucătorii gazdelor, care au marcat de 3 ori consecutiv fără să primească gol. Eroul revenirii a fost portarul Grigore Albici, care a avut intervenţii notabile inclusiv pe acţiunile „unu la unu”. Piteştenii au căpătat încredere şi au speculat şi neînţelegerile din apărarea Politehnicii. Egalarea a venit aproape de ultimele 10 minute ale întâlnirii, după ce unul din oamenii de bază ai apărării bănăţene, Milan Mirkovic a fost descalificat, primind cartonaşul roşu. Pe final de meci, alb-violeţii nu au mai avut şansele din precedenta deplasare, cea de la Cluj, astfel că le-au dat posibilitatea celor de la CS Piteşti să-şi apropie prima victorie în această ediţie de campionat. Marcatorii Politehnicii Timişoara în acest joc: Nagy – 6, Grasu – 6, Fenici – 5, Şimicu – 3, Mirkovic – 3, Cristescu – 3. De la CS Piteşti, cele mai multe goluri au fost înscrise de sârbul Milos Mitrovic – 8 reuşite. Gruparea bănăţeană încheie un tur de campionat agitat, pe poziţia a 9-a a clasamentului, în timp ce HCM Constanţa va hiberna pe prima poziţie, la egalitate de puncte cu Ştiinţa Bacău. Returul e prevăzut să înceapă la 14 februarie, anul viitor.