Aterizare nefericită la Otopeni

Timişoara - BCM Elba nu a putut continua seria succeselor în partidele directe cu Otopeniul şi a pierdut după un meci strâns în deplasare, 75-84.

După un prim sfert excelent, pe care de altfel l-au şi câştigat, timişorenii nu s-au regăsit în sfertul secund pe care l-au pierdut la 13 puncte. Aici s-a făcut şi diferenţa cu toate că BCM Elba a mai avut puterea să reintre în joc şi să se apropie chiar şi la două puncte în ultimele şapte minute, însă procentajul negativ la recuperări (20-45!!) a făcut diferenţa pe tabela de marcaj. În această partidă s-au confruntat 12 jucători proveniţi din spaţiul ex-iugoslav. De asemenea, pe băncile tehnice s-au regăsit doi antrenori principali dar şi un asistent originari din aceeaşi zonă. Angel Santana a fost singurul jucător străin provenit din altă zonă a Europei, el fiind spaniol. CS Otopeni a marcat 70% din aruncările de 2 puncte efectuate. De cealaltă parte, deşi a beneficiat de mai multe aruncări libere, BCM Elba a ratat exasperant din multe situaţii favorabile. Bănăţenii au marcat 10 coşuri de 3 puncte, 6 reuşite în sfertul 3, dar ei au lansat 30 de aruncări. Ambele echipe au avut câte 4 jucători cu cel puţin 13 puncte marcate: Blidaru, Popovic, Căpuşan şi Obradovic pentru Otopeni, respectiv Dzambic, Velickovic, Markovic şi Păltinişan de la oaspeţi. Etapa viitoare elevii lui Misa Perisic se deplasează la Piteşti, iar cei ai lui Dragan Petricevic vor primi vizita Universităţii Craiova.