ASU Politehnica Timisoara nu reuseste decat un egal in meciul de acasa cu Pandurii

6Comentarii
© Foto: Cornel Putan
Avantajul terenului propriu nu a fost îndeajuns pentru cei de la ASU Politehnica Timişoara, sâmbătă după-masă. Echipa a condus, dar nu a reuşit să şi câştige cu cei de la Pandurii Târgu Jiu, fiind egalată în partea a doua a meciului.

ASU Politehnica şi ACS Poli s-au concurat din nou sâmbătă, programările partidelor făcând ca acestea să se suprapună timp de o repriză. Într-un oraş în care numeri spectatorii de competiţii sportive pe degete, asta contează. Totuşi, pe Ştiinţa au fost parcă mai mulţi prezenţi, dar poate este doar o iluzie din cauza tribunelor „de jucărie” de aici. Galeria a fost la lucru şi s-a remarcat printr-un banner prin care a protestat, din nou, împotriva situaţiei de la Şiria, de acum câteva zile. Pe acesta scria: „Degeaba vreţi echipe de tradiţie în ligile superioare, dacă suporterii sunt ţinuţi cu bilete în mână la poartă”.

ASU Poli Timisoara joaca cu Pandurii Targu Jiu in meciul de fotbal din Liga 2 disputat pe stadionul Stiinta din Timisoara, Timis, Sambata  28 Aprilie, Cornel Putan

Pe teren, ASU Politehnica Timişoara nu a fost la fel de bătăioasă, chiar dacă a încercat mult la poarta adversă. În principiu, echipa e scăpată de orice stres: nu mai joacă nici la promovare, nici la retrogradare.

Primul gol a venit chiar din minutul 10, atunci Timişoara a trecut în avantaj. A înscris Mera, cu capul, după o lovitură liberă a lui Ignea. Repriza s-a terminat cu 1 – 0, după un şut bun al lui Sorescu.

Pandurii au revenit ceva mai hotărâţi de la vestiare, au avut câteva ocazii, dar cel mai aproape de a înscrie a fost Taub, în minutul 50. Din păcate, golul a venit, dar la poarta lui Dur Bozoancă. Se întâmpla în minutul 76. A fost un corner executat de Cenaj, iar Brînzan a marcat pentru 1 – 1.

Partida s-a stins încet, dar sigur, şi s-a terminat cu o împărţire frăţească a punctelor.