© Tion: ASU Politehnica Timisoara incheie campionatul cu o bataie la scor clar, 5 – 1 la Cisnadie (foto: arhiva)
Sărbătoarea promovării în liga a doua pare să dureze mult prea mult la ASU Politehnica Timişoara. Formaţia alb-violetă a fost învinsă clar, cu 5 – 1, în ultimul meci din campionat, în deplasarea de la Cisnădie.

Cu o echipă lipsită de câţiva titulari, ASU Politehnica a terminat cu o înfrângere sezonul care le-a adus promovarea în liga a doua. A fost deplasarea la Cisnădie, iar gazdele au învins cu 5 – 1. Neguţ a înscris pentru sibieni primele două goluri, acest scor urmând să fie şi cel al primei reprize. Acelaşi fotbalist a mai înscris o dată, la reluare, pentru 3 – 0. Reuşitele gazdelor nu se opresc aici, iar Unguru duce scorul la 4 – 0, în minutul 50. Douăzeci de minute mai târziu avea să fie 5 – 0, un scor extrem de drastic, nemaiîntâlnit de timişoreni în acest campionat. Autor al golului a fost Petrescu. La scurt timp a venit şi golul de onoare, reuşit de Birău. Scor final, 5 – 1 pentru Măgura Cisnădie.

În alte meciuri ale seriei, Nova Mama Mia Becicherecu Mic a învins Millenium Giarmata, cu 3 – 0, iar Lugojul a făcut egal, 2 – 2, la Cetate Deva.

Articole pe aceeași temă:

Enigme despre viitor in Liga 2. ASU Politehnica si ACS Poli, cele doua echipe de fotbal din Timisoara, fata in fata

ASU Politehnica Timisoara trece de Becicherecu Mic in meciul de gala al promovarii in liga a doua

Torte pe malul Begai. Suporterii ASU Politehnica Timisoara au sarbatorit promovarea in Liga a doua