ASU Politehnica Timisoara evita infrangerea si face egal cu Szeged 2011

© Tion: ASU Politehnica Timisoara evita infrangerea si face egal cu Szeged 2011
Cine a ales să asiste la meciul celor de la ACS Poli Timisoara, sâmbătă dimineața, şi nu a fost mulțumit de ce a văzut pe teren, la doar câţiva metri distanţă, pe centralul de la „Dan Păltinişanu” au avut la dispoziţie un alt meci amical, chiar unul internaţional. Au jucat cei de la ASU Politehnica cu cei de la Szeged 2011.

Dacă cei de la ACS Poli s-au trezit cu primul meci oficial amânat, nici cei de la ASU Politehnica Timişoara nu au fost mai norocoşi. Deşi săptămâna viitoare trebuia să înceapă Liga 2, startul a fost amânat până la începutul lunii august, din cauza problemelor financiare cu care se confruntă echipele din acest campionat.

Formaţia alb-violetă continuă, în aceste condiţii, pregătirea, iar sâmbătă au venit la Timişoara cei de la Szeged 2011. De această dată partida nu a mai adus o înfrângere pentru bănăţeni, partida s-a terminat la egalutate 1- 1.

Meciul, început cu 20 de minute întârziere, a înregistrat primul gol în minutul 22. Au înscris maghiarii, prin Andorka, după ce apărarea timişorenilor a greşit în grup. Avantajul minim este „acoperit” de gazde, ASU Poli înscrie pentru 1 – 1, prin Blănaru, care a beneficiat de o centrare bună de la Birău. La pauză era 1 – 1.

Repriza secundă nu a mai adus goluri, dar alb-violeţii au fost la câţiva centimetri de o nouă înfrângere. În minutul 82, portarul gazdelor, Mitrea, a faultat în careul propriu, se dictează 11 metri, dar Veselinov ratează. Se termină 1 – 1 şi timişorenii mai au timp să-şi regleze evoluţia, înainte de debutul în Liga 2.

ASU Politehnica a înceăput meciul cu: Mitrea, Stefanovici, Gălan, Todorov, Niță, Bilia, D. Constantinescu, Birău, Giuricici, Ghinescu, Blănaru.