Am invins Dinamo, la Bucuresti, dupa 45 de ani!

46Comentarii
Victorie pentru Poli. Aşteptat de fani de 45 de ani, succesul Timişoarei pe stadionul din Ştefan cel Mare a venit joi seara. Poli a fost peste dinamovişti şi, la final, a obţinut victoria cu 2 – 1.

Deschiderea scorului a avut loc chiar înainte de ultimul fluier al arbitriului în prima repriză. În minutul 45, Goga şi-a arătat clasa şi a marcat un gol superb, un şut bine plasat cu piciorul stâng. Repriza a doua a debutat cum nu se putea mai bine pentru alb-violeţi, la doar patru minute de la reluare Cociş a reuşit să înscrie din nou. Portarul dinamovist Curcă a fost din nou învins de un şut bine plasat, tot pe colţul scurt. Dinamo nu a depus armele şi, echipa care a părut afectată de lipsa titularilor a fost, surprinzător, Timişoara şi nu bucureştenii. Apărarea bănăţenilor a jucat extrem de slab. Cisovsky, folosit pe postul ocupat în mod normal de Nibombe, a avut o cădere de formă inexplicabilă. După o primă repriză bună, el a jucat destul de slab şi a permis gazdelor să se apropie extrem de periculos de poarta lui Taborda. Exact indecizia lui Cisovsky, dublat de jocul lui Luchin, i-au permis lui Marius Niculae să înscrie. Diferenţa pe tabela de marcaj a fost redusă în minutul 63, autor al golului fiind, după cum am spus, Niculae. El a rămas în careul advers complet nemarcat şi l-a executat pe Taborda. Portarul portughez al Timişoarei a prins din nou un meci excelent, el şi-a consolidat poziţia de titular între buturi. Desigur, el a avut din nou o ieşire cam curajoasă, spre finalul meciului dar, din fericire, mingea boxată de el a fost recentrată slab de gazde. Dinamo a trecut la câţiva centimetri de egalare, în ultima fază a partidei Mărgăritescu a ratat o ocazie rarisimă de a egala şi a aduce măcar un punct în Ştefan cel Mare. La final rămâne victoria, după 45 de ani, la Dinamo, plus cele trei puncte care o duc pe locul trei al clasamentului, la numai 2 puncte de primul loc

Dinamo: Curcă, Scarlatache, Boştină, Grigore (min. 35 – Kone), L. Rus, Ad. Cristea (min. 60 – Zicu), Alexe,  Mărgăritescu, Ndoye, M. Niculae, An. Cristea (min. 72 – Bratu)

Rezerve: Cr. Munteanu, Zivny, Vranjkovici, Zicu, D. Kone, Fl. Bratu, Cl. Niculescu

Antrenor Cornel Ţălnar

Poli: Taborda, Bonfim, Cisovsky, Luchin, Sepsi, Cociş (min. 80 – Parks), Bourceanu,  Alexa, Curtean (min. 77 – Dede), Contra (min. 85 – Maxim), Goga

Rezerve: Pantilimon, Brezinský, Nibombe, Cl. Ionescu, Parks

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Cartonaşe galbene: Grigore – min 18, Mărgăritescu – min. 27, Rus – min. 70, Taborda – min. 80, Niculae – min. 82, Bourceanu – min. 88, Sepsi – min. 91

Arbitri: Alexandru Deaconu (Bucureşti) – Cristian Nica (Ploieşti) şi Eduard Dumitrescu (Piteşti).