Alb-violeţii, nişte simpli turişti

TIMIŞOARA - Săptămână neagră pentru jucătorii de la Poli Timişoara.

Ultimele trei partide susţinute de alb-violeţi s-au soldat cu părăsirea Cupei României Timişoreana şi căderea pe locul şase în clasamentul Ligii I. Regresul alb-violeţilor a început în partida cu Farul Constanţa, unde au remizat, 1-1, cu mult noroc, providenţial pentru timişoreni fiind mijlocaşul constănţean Todoran, care i-a pasat perfect lui Artiom Karamian la faza golului egalizator.

A urmat decepţia de la Buzău, într-un joc contând pentru calificarea în sferturile de finală ale Cupei României Timişoreana, cu Gloria Buzău. După cele 90 de minute ale jocului şi scurgerea celor două reprize de prelungiri a fost 2-2, pentru Poli marcând de fiecare dată Stelian Stancu.

Buzoienii s-au calificat până la urmă în urma loviturilor de departajare. Înaintea jocului de la Iaşi, în cea de-a treia deplasare consecutivă, Bucur şi compania au afirmat că victoria este priorotară. Vorbe aruncate în vânt, pentru că formaţia timişoreană a pierdut din nou, lucru ce a dus la părăsirea locului trei în clasamentul Ligii I.

Urmează în sfârşit un joc pe teren propriu, în compania celor de la CFR Cluj, care formează cea mai în formă echipă a Ligii I, în cele 18 etape nefiind învinşi niciodată. La fel ca şi în cazul celorlalte partide, alb-violeţii stau bine la declaraţii. Majoritatea jucătorilor de la Poli susţin pe un ton răspicat că victoria în partida cu CFR Cluj este cuvânt de ordine.