ACS Poli Timisoara se alege cu un singur punct dupa un meci distrus in doua faze si trei minute

4Comentarii
© ACS Politehnica Timisoara joaca cu Dacia Unirea Braila in meciul de fotbal din Liga 2, Etapa a 2-a, disputat pe stadionul Dan Paltinisanu din Timisoara, Timis, Duminica 12 August 2018, Cornel Putan
ACS Poli Timişoara a reuşit să facă praf un meci relativ bun în două faze şi trei minute. După ce a condus fără probleme şi a avut 2 – 0 cu o echipă necăjită, Dacia Unirea Brăila, formaţia alb violetă a terminat la egalitate meciul de duminică de pe „Dan Păltinişanu”, în urma unor greşeli demne de junioratul timpuriu din cariera unui jucător.

Învinsă clar în prima etapă, ACS Poli Timişoara putea să recupereze ce a pierdut în cea de a doua etapă. Meciul era pe teren propriu, adversarul unul accesibil. Doar că echipa a eşuat lamentabil… Alb-violeţii au avut un meci la îndemână, puteau lejer să obţină cele trei puncte puse în joc în faţa celor de la Dacia Unirea Brăila, dar a ajuns să termine partida cu un singur punct. A marcat de două ori şi a primit tot două goluri, efectiv de cascadorii râsului, de la o echipă care nici măcar nu mai spera la aşa ceva.

Brăilenii nici măcar nu au ştiut cum arată gazonul în careul timişorean, alb-violeţii au dominat meciul în faţa unui adversar care avea în faţă perspectiva pierderii pentru a doua oară a unui meci în faţa unei echipe timişorene.

Golul 1 a venit în minutul 35, Motreanu a centrat şi la marginea careului, în interior, Hâmpea loveşte mingea cu mâna. Punctul cu var, execută Drăghici, nimereşte bara şi mingea intră în gol. Scorul rămâne constant până după pauză.

Timişoara e în atac la debutul reprizei, dar un gol nou a venit doar în miutul 61. autor a fost Bîrnoi, el a prins un şut frumos, bine plasat, de la marginea careului şi face 2 – 0. ocaziile continuă, aceasta până când apărarea timişorenilor, dar mai ales portarul Curileac, se fac de ruşine.

Bebey a marcat primul pentru Brăila, el s-a trezit liber în careul timişorean la o fază în care apărarea gazdelor a greşit, a şutat şi a înscris pentru 2 – 1. nu trec decât trei minute şi Brăila marchează. La o fază absolut banală Curileac s-a văzut Maradona, a avut o minge pe care o putea reţine, dar a dorit să fie vedetă şi a şutat balonul care venea spre careu. Toată faza a fost superbă, cu singura diferenţă că şutul de vedetă a lui Curileac nu a nimerit şi balonul, el făcând un luft pe care îl vezi pe la jocurile amicale de la grădiniţă. Vitan nu a putut să nu marcheze din faţa unei porţi libere, la faza de cascadorii râsului pe care a primit-o cadou.

ACS Poli Timişoara e la cea de a doua partidă ratată, bine că nu a luat un al treilea gol şi ar fi rămas fără niciun punct, aşa cum s-a întâmplat până acum cu cei de la ASU Politehnica, care au pierdut la Petroşani. Meciul de duminică s-a jucat la o oră la care bănăţeanul mănâncă prânzul tradiţional de duminică, iar stadionul a fost dezolant de gol, atât de gol încât indicaţiile antrenorului Ionel Ganea se auzeau exact ca la un antrenament…