A venit si victoria, pe zapada abundenta. Foresta Suceava – Ripensia Timisoara: 1 – 2

© foto: arhiva
Minunea s-a produs în sfârșit pentru Ripensia, seria nesfârșită de egaluri, plus ceva înfrângeri, a fost spartă de o primă victorie în era Radu Suciu. Chiar dacă a fost nevoie de o așteptare suplimentară de o oră pentru ca gazonul adversarei din Suceava să fie curățat de zăpadă pentru ca Timișoara să învingă până la urmă cu 2 – 1.

Deplasarea celor de la Ripensia până la capătul lumii românești, la Suceava s-a „lăsat” cu trei puncte de aur pentru bănățeni. Meciul a început mai târziu decât era programat, aceasta după ce gazdele au fost nevoite să se chinuie pentru a curăța terenul de zăpada abundentă căzută. Minutul 20 a adus deschiderea scorului pentru Ripensia, marcator fiind Popa. Suceava a egalat în minutul 36, prin Matei, care a transformat o lovitură de pedeapsă. Chiar înainte de fluierul final al reprizei, Ripensia și-a asigurat victoria, cu un gol reușit de Tudor, după o bară a lui Mediop trimisă din corner.

Așadar, Ripensia își asigură toate cele trei puncte, e pe 11, iar anul se încheie pe teren propriu, cu Luceafărul Oradea.