A defilat

Elba a făcut spectacol
Prim-divizionara de baschet Elba a făcut spectacol şi în returul optimilor Cupei României de la Braşov. După ce în tur, elevii lui Dragan Petricevici s-au impus la o diferenţă de peste 30 de puncte, lucrurile au fost asemănătoare şi în retur.

Cu un lot valoros şi cu patru sârbi titulari, Marjanovici, Mladenovici, Markovici şi Petici, Elba s-a distrat din nou cu formaţia braşoveană Cuaripol. Începutul a fost modest şi echilibrat, 15 – 14 pentru braşoveni, care oricum nu sperau într-o răsturnare spectaculoasă de situaţie. În sfertul 2, gruparea bănăţeană a revenit la conducere, mărindu-şi diferenţa de la minut la minut.

În următoarele sferturi, timişorenii s-au impus clar, 22 – 16, 29 – 18, 32 – 27. Scorul final ne scuteşte de alte comentarii, 97 – 76. La tragerea la sorţi pentru sferturile de finală, Elba a avut noroc şi a picat cu cel mai accesibil adversar, formaţia din Râmnicu Vâlcea, nou promovată în acest sezon al primei ligi. Vâlcenii au trecut în optimi de Westpetrom Arad cu două victorii convingătoare.

Turul campionatului va debuta în acest sfârşit de săptămână, iar echipa timişoreană va juca la Bucureşti, contra imprevizibilei echipe Rapid Isover.