Învinşi în Slovacia

Pezinok – Timişorenii au pierdut pe un teren, pe care alţi adversari s-au impus. BCM Elba Timişoara a suferit primul eşec în Liga Europei Centrale de baschet masculin (CEBL). „Leii din Banat” au fost învinşi de Skanska Pezinok, cu scorul de 116-109, după un meci foarte spectaculos.

În prezenţa a 400 de spectatori formaţia slovacă s-a instalat la conducere din primul sfert şi a controlat disputa până la final. Decisiv a fost sfertul doi când gazedele s-au desprins. Bănăţenii au revenit puternic în sfertul patru, dar nu au mai putut evita înfrângerea. Cele două combatante au înscris împreună 225 de puncte în 40 de minute de joc efectiv. Scorul pe sferturi: 25-24, 33-20, 33-31 şi 25-34. Principalii marcatori ai echipei pregătite de către Dragan Petricevic au fost Rade Dzambic – 27 puncte, Bojan Grubisic – 23 puncte şi Nenad Markovic – 17 puncte. Remarcaţii formaţiei învingătoare au fost Lukjanec autor a 33 puncte şi Williams cu 30. Astfel, Skanska Pezinok bifează primul succes în actuala ediţie a CEBL. Următorul meci pentru BCM Elba Timişoara este programat peste o săptămână mai exact pe 9 decembrie, tot în deplasare. Adversar va fi Marso Nyíregyháza, din Ungaria, meci care ar putea fi decisiv pentru stabilirea primei clasate în această grupă.