Încă un egal amical

Remiză pentru alb-violeţi şi în al doilea, şi ultimul, meci amical susţinut pe perioada cantonamentului din Ungaria. La Miskolc, pe un teren sintetic, alb-violeţii au întâlnit Diosgyor, o echipă care are în palmares 2 Cupe ale Ungariei, dar care actualmente se află la coada clsamentului în prima ligă maghiară. Vezi imagini de la meci  | Poli - Diosgyor

Dusan Uhrin a început jocul cu Alexa şi Ganea, fotbalişti ce nu au jucat cu Honved, iar trupa bănăţeană a dominat clar începutul de joc. Maghiarii au avut prima ocazia de gol, abia în minutul 25, iar la pauză s-a intrat la egalitate, 0-0, deşi Poli a beneficiat de un 11 metri, obţinut de Ganea, dar ratat de Alexa. În partea a doua tot timişorenii au fost mai prezenţi în joc, însă Disogyor a deschis scorul prin Cardozzo, la una dintre puţinele ocazii ale gazdelor. Juniorul Daminuţă, care va împlini 18 ani în februarie a marcat printr-un şut splendid în minutul 80, iar partida s-a terminat nedecis, 1-1. De remarcat că nici la acest joc Uhrin nu a folosit toţi jucătorii aflaţi în Ungaria, printre abseneţele mai importante, notăm pe cele ale jucătorilor slovaci şi a lui Torje…
Poli: Pantilimon – Luchin, Scutaru, A. Raţiu, I. Latovlevici – V. Bădoi, D. Alexa, A. Abiodun, Artiom Karamian – G. Bucur, I. Ganea. Au mai jucat: Zimmermann, Axente, Torje, Daminuţă, S. Stancu, Popovici, Mansour, M. Aliuţă, Fl. Sandu.